دات نت نیوک

تاریخچه

همزمان با احداث راه آهن سراسری کشور در سال 1307 هجری شمسی، 2 پست اسکله چوبی در شمال غربی خلیج فارس و در انتهای آبراه خورموسی ( با موقعیت جغرافیایی 30 درجه و 25 دقیقه شمالی و 49 درجه و 5 دقیقه شرقی ) ساخته شد که پس از چندی به بندر شاپور موسوم گشت و سه سال بعد به مهم ترین مرکز ورود و خروج کالا تبدیل شد. در سال 1352 محل سکونت اهالی این منطقه شامل قریب به 1500 خانوار از کارگران و اصناف که در جوار تاسیسات بندری به شکل خانه های چوبی و حصیری زندگی می کردند. که به منظور توسعه هرچه بیشتر بندر از کنار اسکله ها به فاصله 15 کیلومتری یعنی شهر کنونی انتقال یافتند که به طور محلی سربندر نام گرفت. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، این بندر به بندر امام خمینی(ره) تغییر نام یافت و در سال 1361 با تصویب هیات وزیران رسماً بندر امام خمینی (ره) نام گرفت و شروعی نو را پایه نهاد. بندر امام خمینی(ره) حرکت به سوی تحول را از همان دو اسکله چوبی آغاز نمود و امروز با انجام بیش از 35 درصد از کل تجارت دریایی کشور، نوید توسعه ای پایدار را برای منطقه از طریق صنعت حمل و نقل می دهد.

با شروع جنگ تحمیلی و مهاجرت برخی از شهروندان آبادانی و خرمشهری به شهر سربندر، نرخ رشد جمعیت به 13.5 درصد رسید و جمعیت شهر از 14431 نفر در سال 1355 به 51500 نفر در سال 1359 ( آغاز جنگ تحمیلی) فراتر رفت. با استقرار طرح های ملی موسوم به منطقه ویژه اقتصادی در اطراف شهر، موج جدید مهاجرتی را از شهرهای دور و نزدیک برای اشتغال و امرار معاش به بندر امام خمینی(ره) گسیل داشت که تعداد جمعیت این شهر را از 56998 نفر در سال 1370 به 79729 نفر در سال 1383 بالا برد. دو عامل عمده اقتصادی ( تاسیس بندر و استقرار منطقه ویژه اقتصادی) و سیاسی- اجتماعی ( جنگ تحمیلی) علاوه بر افزایش سریع جمعیت این شهر، تعدد و تنوع خرده فرهنگ های قومی این شهر را نیز بسیار تحت تاثیر قرار داده است؛ به طوری که هم اکنون طیف متنوعی از اقوام از جمله لر، کرد، عرب و ترک را با خرده اقوام خود در برگرفته است. خرده اقوامی که از گستره جغرافیایی متنوعی از جمله آبادان، خرمشهر، بهبهان، هندیجان، کهگیلویه و بویر احمد، الیگودرز، ازنا، ایلام، کرمانشاه، همدان و ... که از زیر مجموعه قومی بزرگتر خود منشعب، به این شهر آمده اند و ساختار فرهنگی شهر بندر امام خمینی(ره) را شکل داده اند.

شهر بندر امام خمینی(ره) در محدوده جغرافیایی شهرستان ماهشهر و در جنوب غربی و بخش جلگه ای استان خوزستان قرار دارد که در طول جغرافیایی 49 درجه و 8 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 30 درجه و 33 دقیقه شمالی به فاصله 85 کیلومتری شرق آبادان و 12 کیلومتری غرب ماهشهر و 105 کیلومتری شهر اهواز واقع شده است. شهر بندر امام خمینی(ره) از شرق به محدوده قانونی بخش مرکزی شهرستان ماهشهر، از جنوب به شبه جزیره بندر امام خمینی(ره) و خورموسی و در فاصله 30 کیلومتری از شمال به رودخانه جراحی محدود می شود. از ویژگی های اقلیمی آن قرار گیری در سرزمین پرفراز و نشیب ساحلی دریا است که عمق آب ساحل خلیج فارس با این سرزمین به استثناء پیش رفتگی خورموسی کم بوده و از محل راس در امتداد جنوب شرقی امتداد یافته است.

شهر بندر امام خمینی(ره) دارای ویژگی آب و هوایی متأثر از آب و هوای نیمه استوایی گرم و مرطوب بوده و دارای اقلیم فراخشک گرم می باشد. این منطقه همانند سایر مناطق ساحلی خلیج فارس دارای میزان بارندگی نسبتا" کم و رطوبت نسبی زیاد در هوا می باشد. دمای آن تقریبا" همیشه بالای صفر درجه سانتیگراد است.